Postoje mnoge lijepe cvjetnice i grmovi koji su idealni za uzgoj u vrtu i koji ujedno pomažu pčelama stvarajući mnogo peluda u različitim godišnim dobima.
Imat ćete velike koristi kad privučete kukce, ptice i ostala sitna stvorenja koja se hrane biljkama koje obiluju nektarom. Izbjegavajte upadljive biljke velikih cvjetova - oni možda uopće ne sadrže nektar. Pčelarima se isplati i ako nauče nešto o drveću, biljkama i usjevima u prirodi koji mogu pčelama osigurati dobru pašu. Jednoga dana ćete možda potražiti neko novo mjesto prikladno za vaše pčele. Odaberite nešto od sljedećega na svoj vrt. Mahonija i divlja ruža dobri su rani izvori peluda i bez njih mnoge pčelinje zajednice ne bi uspijevale.
Biljke koje prijaju pčelama
|
Divlja ruža (Rosa andersonii) dobar je izvor peluda. |
Smještaj biljaka
Što je moguće više biljaka posadite na sunčano i zaklonjeno mjesto. Pčele ne vole da ih otpuše vjetar dok pokušavaju sletjeti na cvijet i više vole sunce nego sjenu. Koje ćete biljke koristiti ovisi o nizu čimbenika, među kojima su količine sjene ili dostupnost sunca, vrsta tla i kiselost te lokalna klima. Odabarete li prikladne biljke, pčelama ćete pribaviti povećan dotok nektara i peluda.
Neprikladne biljke
Mnoge popularne cvjetne vrste su hibridizirane zbog obilježja koje cijene vrtlari, kao što su otpornost na bolesti, veličina cvjetova ili boja te obilnije i duže cvjetanje. Nažalost, veći dio tih hibridizacija smanjuje stvaranje nektara i peluda, a biljka ponekad postaje potpuno sterilna. Tako postaju beskorisne pčelama i drugim oprašivačima, stoga te biljke izbjegavajte.
Hibridi su križanci različitih vrsta. Znak za množenje ''x'' između naziva roditeljskog reda i naziva hibridne vrste koristi se za označavanje da je biljka hibrid. Kulitvari su bijlke samo jedne vrste uzgojene radi isticanja određene boje ili veličine i ne stvaraju mnogo nektara ili peluda.
Nema komentara: