Zanimaju li vas stolarski poslovi, sastavljanje vlastite košnice može biti vrlo uzbudljiv projekt, a pčelaru pruža izuzetan osjećaj ispunjena kad med poteče.
Unaprijed se opredjelite za obik košnice. To bi trebala biti košnica s pomičnim okvirima koja se najčešće koristi u vašem kraju - Langstrothova, Dadantova ili britanska narodna košnica.
Langstrothova je vrlo prihvatljiva zato što posvuda možete nabaviti sastavne dijelove. Želite li unijeti malo stila u svoje pčelarenje, odlučite se za WBC koja koristi unutarnje dijelove britanske narodne košnice (iako se rade i WBC-ovi u veličini Langstrotha). WBC je mnogo složenija za sastavljanje.
Kupovina gotovih sastavnih dijelova
To je najlakši i najbrži način. Trebat će vam čekić i ekseri, malo dobrog ljepila za drvo i nekoliko stezaljki. U većini ovakvih paketa nalaze se i upute.
Izrada prema nacrtima
To je prikladno za vještije stolare. Nabavite sanduk od nekog lokalnog pčelara ili prodavaonice za pčelare i koristite kao primjerak s detaljnim nacrtima s interneta ili iz pčelarske prodavaonice.
Pripremite prostor, pribor i alat. Trebat će vam čekić i ekseri ili spajalica, vijci, ljepilo za drvo i stezaljke. Ili kupite drvo ili naručite da vam ga izrežu pa ga uredno slijepite. Kupite lim za pokrivanje krovnih poklopaca i izrežite ga na mjeru. Tanki aluminij ili bijeli lim najlakše se režu, savijaju i pričvršćuju, ali to je skupo.
Materijali za izradu
Drvo je tradicionalni materijal za košnice i najbolji je za amatere, iako danas postoje i košnice od ekspandiranog polistirena i plastike. Kupite kvalitetnu borovinu ili crvenu cedrovinu. Jeftino drvo može biti prepuno čvorova. Budući da se drvo isušuje, čvorovi se pretvaraju u rupe i imat ćete više ulaza no što želite. Izbjegavajte koristiti ivericu zato što je jako teška.
I okviri se mogu izraditi, no vjerovatno bi bilo bolje nabaviti već gotove, osobito ako želite plastićne. Mogu se izraditi od već pripremljenih dijelova.
Podnice izrađene od nehrđajuće čelićne mreže postavljene u čvrst okvir vrlo su popularne. Mrežaste podnice pridonose prozračivanju, kontroli Varroe, otjecanju vode i čistoći košnice. Skupe su, no vrijede povećanog troška.
Krovni poklopci trebaju biti čvrsti, prekriveni galvaniziranim željezom, aluminijem ili cinkom. Krovni poklopci mogu biti izvlaćivi ili ravni, no moraju prianjati uz vrh sanduka. Za početnike su izvlačivi poklopci sigurniji.
Spajanje dijelova
Za spajanje dijelova košnice koristite eksere dužine 50mm ili pištolj za spajalice s dugim spajalicama. Kvalitetne spajalice su dobre i ubrzavaju posao spajanja sanduka. Ako koristite eksere, spoj je čvršći ukoliko eksere zabijete ukoso. Dodatna čvrstoća postiže se lijepljenjem prije zabijanja eksera, a za pojačano učvršćivanje mogu se upotrijebiti i vijci.
Kod ovdje prikazanih kupovnih sastavnih dijelova košnice koriste se plastične osnove, a ne satne, naročito kad vadite svoj med. Savršeno su prihvatljive pčelama, no od toga ne možete raditi medno saće. Uobičajne su i prethodno ožičene satne osnove i jednako se lako pričvršćuju za okvire. Jednostvno ih uvucite u prorez na vrhu okvira i pričvrstite ih kroz okvir. Daljni postupci ovise o količini pčela.
Dodatna obilježja
Prednost je izrade vlastite košnice u tome da sami birate najbolje osobine i dodajete elemente koji vam olakšavaju život, a bit ćete sigurni da je pčelama udobnije te ćete izbjeći probleme. Evo nekoliko najčešćih dodatnih obilježja.
Poletaljka
Ako svoje pčele nećete seliti i držati ih na okupu na vozilu, možete napraviti podnice tako da se protežu izvan prednjeg dijela košnice, a pčelama osigurajte sletnu dasku ili poletaljku. To pčelama nije nužno potrebno ali to vama pruža mogućnost da promatrate svoje pčele i proučavate njihovo ponašanje, kao što je čuvanje i prozračivane. WBC košnice iaju već ugrađene poletaljke.
Držači
Većina košnica ima umetnute držače s bočne strane sanduka što olakšava podizanje, ali se mogu ozlijediti prsti ako su sanduci jako teški. S toga je bolje s prijeda i straga sanduka zabiti letvice. Mogu izgledati neugledno, no u mnogome olakšavaju podizanje sanduka punog meda. Lakše je na košnicu zabiti letvice nego napraviti uredne rupe u dubokim sanducima.
Podni nosači
To su jednostavne teške spojnice ili ekseri u kutovima podnice, malo odmaknute od ruba i oko kojih nalegne sanduk. Olakšavaju pčelaru preciznije namještanje sanduka na podnicu te sprečavaju da se sanduk nagne ili sklizne.
Leto na medištu
Ako s prednje strane svakog medišta postoji rupa, pčele koje donose nektar ne moraju ulaziti u košnicu u dnu i penjati se u košnici. Međutim, omogućava kradljivcima ulaz u košnicu.
Što izbjeći
Mnogi pčelari i graditelji košnica preporučuju nazubljene razmake za okvire kao dobru zamisao. Te se razmaknice pričvršćuju duž potpornja s kojega vise okviri. To se čini dobrom idejom sve dok ih ne počnete koristiti i kad ubrzo počnu brzo jedna od najiritantnijih stvari s kojom ste suočeni u svom pčelarskom iskustvu. Neka okviri budu samo razmaknuti kao što su inače kod kupovnih Manleyevih ili Hoffmanovih okvira.
Zaštita
- Da bi košnica dugo trajala drvene dijelove košnice treba premazati zaštitnim sredstvom ili oličiti.
- Nanesite kvalitetnu lateks boju ili sredstvo za zaštitu drva.
- Ta sredstva ne smiju sadržavati insekticide za štetnike u drvu (većina ih sadrži).
- Nemojte ličiti i premazivati unutarnju stranu medišta.
Sastavljanje košnice
1. Složite i slijepite dijelove podnice
2. Odvojite letve utor-pero za podnicu
3. Spojite podnicu i bočne letvice te zabijte ekser na oba kraja letvice
4. Provjerite je li podnica reverzibilna; s jedne strane je udubljena što omogućava veće ljetno leto; zimi podnicu okrenite
5. Donju i gornju poprečnu letvu zabijte ekserom i učvrstite ljepilom na oba kraja da visinom odgovara bočnim letvicama
6. Ovdje su prikazane bočne stranice plitkog košničkog sanduka sa spojevima
7. Koristite ljepilo za drvo i nanesite po hrpicu na svaki spoj
8. Slažite sanduk iz donje strane uz svaki kut zabijte galvanizirani ekser
9. Prije zabijanja eksera provjerite je li sve uravnini i stranice pod pravim kutom
10. Zabijte eksere dužinhe 3.8 cm u sve prethodno izbušene rupe
11. Dovršeni glavni dio košnice ili sanduk nema ni podnice ni poklopca
12. Pripremite okvire za sotonoše s urezima - gornju letvicu, dvije bočne i donje letvice
13. Na oba kraja gornje i donje letvice stavite hrpicu ljepila
14. Naravnajte okvir, spojite ekserima gornju i bočne letvice
15. Ukoso zabijte ekser na oba kraja, kroz bočnu letvicu u gornju letvicu
16. Sve izrađene okvire namjestite na košnički sanduk
17. Utisnite i namjestite plastičnu osnovu u okvir
18. Provjerite izgleda li dovršen okvir kao na slici s postavljenom plastičnom osnovom
19. Okvire i satnu osnovu namjestite u košnički sanduk
20. Složite gornju i bočne letvice za izradu unutarnjeg poklopca
21. Zalijepite i umetnite bočne letvice na krajeve poprečne letvice
22. Uvucite ploču u bočne letvice i namjestite drugu poprečnu letvicu
23. U kutove zabijte dva eksera da bude čvršće; okrenite i ponovno zabijte ekser
24. Na vrh košnice namjestite unutarnji pokrov s urezom za hranjenje ili bježalicu
25. Prikupite dijelove za vanjski pokrov ili poklopac po sistemu utor-pero
26. Odijelite dijelove za vanjski pokrov utor-pero
27. Pripremite vanjske letvice krovnog poklopca koje imaju utore u koje će ući poklopna daska
28. Spojite dijelove po sistemu utor-pero. Nabijte ih da prianjaju. Na poklopnu dasku zalijepite ili zabijte bočne letvice
29. Zalijepite ili zabijte poprečne letvice potrebnim brojem eksera da bude čvrsto
30. Krovni poklopac treba oličiti ili prekriti metalnom pločom
31. Dovršena košnica
Izrada vlastite košnice
Reviewed by Pčelarstvo
on
kolovoza 13, 2017
Rating:
Nema komentara: