Prisutnost voskova moljca dobar je pokazatelj da je pčelinja zajednica u neprilici, a budući da su bolesti legla izuzetno zarazne, to treba početi rješavati u ranoj fazi.
Voskov moljac je posebno prilagođen kukac čiji život ovisi o pčelinjoj zajednici i košnici. Odlaže svoja jajašca u košnicu i ličinke moljca kreću se kroz saće i hrane se medom, peludom i voskom. Zdrava, snažna pčelinja zajednica može se s njima nositi, dok se slabe i oboljele zajednice nisu u stanju obraniti i obično ih voskovi moljci vrlo brzo preplave.
Njihova je svrha u prirodi da uništavaju slabe i bolesne zajednice te sprečavaju da one postanu sabiralište bolesti. Ugledate li bilo kakvo oštećenje što ga napravi voskov moljac, temeljito pregledajte ima li u košnici znakova bolesti i postoji li u njoj matica. Ranom intervencijom mogli biste je spasiti.
Moljac mrtvačka glava upada u košnice zbog meda, ali za razliku od voskova moljca, ne ovlada košnicom. |
Prepoznavanje voskova moljca
Postoje dvije vrste voskova moljca: voskov moljac veliki (Galleria mellonella), sive boje, te voskov moljac mali (Achroia grisella), srebrnaste do bijele boje. Lako se prepoznaju jer su to jedini leptiri koji se mogu naći u košnici.
Voskov moljac mali |
Voskov moljac veliki i voskov moljac mali napadaju pčele, hrane se saćem i peludom te polaže svoja jajašca u košnici. Uzrokuju velike štete i preplavit će slabu pčelinju zajednicu. |
Sprečavanje štete od voskova moljca
Zdrave pčelinje zajednice kontroliraju štetu od voskova moljca pa morate biti sigurni da su vaše zajednice snažne. Voskov moljac će se hraniti i uništiti pohranjeno saće stoga pripazite na njega u vrtnom spremištu tijekom zime. Razmaknite sanduke sa pohranjenim saćem tako da u prazne košnice uđe svjetlost i svaki okvir vrlo lagano poprskajte sredstvom Bacillus thuringiensis (nabavlja se u pčelarskim prodavaonicama). Temperature ispod ništice uništavaju voskov moljac u svim fazama.
Kako bi se spriječilo da se ličinke voskova moljca hrane otpacima i voskom u saću tijekom zime, saće se poprska otopinom koja sadrži Bacillus thuringiensis. |
Američka gnjiloća legla
Najtežu bolest legla, AFB, uzrokuje bakterija Paenibacillus larvae. Mladim ličinkama pčele, mlađima od 24 sata, prijeti najveća opasnost od spora AFB-a prisutnih u njihovoj hrani i uginut će nakon što se njihove ćelije začepe. Te spore su vrlo zarazne i prenose se od košnice do košnice u provalama krađa ili ih prenose trutovi koji ulaze u druge košnice. Obično ih širi pčelar putem pčelarskog alata i rukavica. Teško ih je identificirati u ranim fazama, ali obratite pažnju na ''točkast'' izgled ispunjenih i praznih ćelija; smeđi, često udubljeni i ponekad probušeni čepovi ćelija; smeđi, izblijedjeli ostaci ličinke u ćeliji koji se mogu šibicom izvaditi poput končića; otvorene ćelije u kojima se vide uginule ličinke: neugodan miris u ćelijama i okvirima.
Za tretiranje AFB-a zatvorite košnicu, operite svu svoju odjeću i opremu te odmah nazovite lokalnog pčelarskog inspektora. Ako ova bolest izmakne kontroli, uništit će vašu pčelinju zajendicu i proširiti se na druge pčelinje zajednice u tom području. Inspektor za bolesti pčela će to tretirati bakteriostatskim oksitetraciklinom ili će, još češće, spaliti košnicu, opremu i pčele, ovisno o tome koliko je bolest uznapredovala. Kad se jednom pojavi AFB, spore ostaju u opremi vrlo dugo.
Pojačan tretman pčelinjih zajendica oksitetraciklinom dovodi do otpornosti na bakterije i daljne probleme, dok je učinkovitija politika spaljivanja zaraženih košnica u UK-u i Novom Zelandu dovela do značajnog smanjenja AFB-a u tim dvjema zemljama
Ove su pčele uginule nakon što je pčelinju zajednicu oslabila američka gnjiloća gnijezda. |
Kukuljica se može izvući poput končića što ukazuje na američku gnjiloću legla. |
Okviri i košnice zahvaćene američkom gnjiloćom legla se spaljuju. |
Pčelarske udruge
Dobar razlog za učlanjenje u lokalnu pčelarsku udrugu je mogućnost traženja stručnog savjeta ako uočite da je nešto krenulo po zlu u vašim košnicama. Neobičan miris u košnici može ukazivati da postoji problem koji treba riješiti.
Voskov moljac i američka gnjiloća gnijezda
Reviewed by Pčelarstvo
on
listopada 07, 2017
Rating:
Nema komentara: