Pčelinje zajednice se mogu spajati s drugim pčelinjim zajednicama zbog različitih razloga, kao što je stvaranje veće zajednice ili rješavanje problema slabe košnice i košnice bez matice.
Ako ste napravili umjetni roj kao mjeru sprečavanja rojenja, možda ne želite još jednu zajednicu. Možete pripojiti novu zajednicu onoj jačoj, a to ujedno može pomoći tijekom dotoka meda. Upamtite da jedna velika zajednica proizvodi više meda nego dvije manje. Drugi je važan razlog za pripajanje dviju pčelinjih zajednica ako potkraj godine nakon berbe pronađete zajednicu bez matice. Tu zajednicu treba pripojiti drugoj zajednici za prezimljavanje.
Morate točno znati zašto spajate dvije pčelinje zajednice prije nego što počnete i zapitajte se je li to najkorisnijji korak koji treba poduzeti. Naprimjer, ako imate slabu zajednicu, zašto je slaba? Ako znate da u njoj postoji bolest, samo ćete je raširiti na zdravu zajednicu; ako slaba zajednica ima lažne matice, što ukazuje da u zajednici nema matice, radilice mogu ubiti maticu u zajednici s kojom je spajate.
Pčelinje zajednice se ne ujedinjuju prirodno i zajednice se obično međusobno bore, a ne ujedinjuju se, stoga treba poduzeti posebne mjere kako bi postupak spajanja prošao što je moguće prijateljskije.
Nakon što odlučite da je spajanje pčelinjih zajednica najbolje rješenje, to možete sigurno napraviti na dva načina. Prvi je da dvije zajednice dobiju dovoljno vremena da se međusobno upoznaju, a drugi ih zbunjuje već od samog početka.
Prije spajanja dviju zajednica pčelar traži maticu. Ako dvije matice završe u košnici, jedna će biti ubijena i to može biti najbolja matica. |
Roj treba držati u pletari i smjestiti u košnicu u sumrak. |
Metoda s novinskim papirom
Ovaj način je siguran za pčele, rijetko ne uspijeva i nije potrebna nikakva druga oprema. Otkrijte košnicu u kojoj želite pripojiti. Na vrh sanduka stavite list novinskog papira i po potrebi ga pričvrstite da ga ne otpuše vjetar. Zarežite papir na nekoliko mjesta. Podignite slabiju košnicu s poda i stavite je na sanduk prekriven novinskim papirom. Ostavite tako dan ili dva pa provjerite stapaju li se dvije zajednice mirno.
Samo list novinskog papira s rupama dijeli ove dvije pčelinje zajednice. |
Ujedinjene pčele premještaju se u drugi sanduk. |
Nakon što pčele prihvate drugu zajednicu, sanduci se mogu spojiti. |
Metoda zbunjivanja
Smatra se da pčele prepoznaju svoje sustanarke prvenstveno po mirisu, pa ako možete umjetnim putem nakratko maskirati taj miris nekin stranim mirisom, to će privremeno zbuniti pčele.
Otvorite snažniju košnicu. Podignite slabiju košnicu s poda i prinesite je snažnijoj košnici. Brzo poprskajte gornje okvire snažnije košnice netoksičnim osvježivačem prostora ili šećernim sirupom. Poprskajte i donje okvire slabije košnice istim sredstvom i podignite je na snažniju košnicu.
Mnogi pčelari ne vole koristiti umjetne raspršivače u košnici. Šećer u prahu, šećerni sirup ili čak brašno, mogu ih zbuniti.
Pčelar prska u košnicu otopinu šećernog sirupa pokušavajući zbuniti pčele iz različitih košnica i spojiti ih mirnim putem. |
Držite samo jednu maticu
Ako obje pčelinje zajednice koje se spajaju imaju maticu, najprije ubijte maticu slabije zajednice ili onu maticu koju ne želite. Ne učinite li to, dvije će se matice pobiti i postoji mogućnost da pobjedi slabija.
Spajanje pčelinjih zajednica
Reviewed by Pčelarstvo
on
listopada 06, 2017
Rating:
Nema komentara: