Razmišljate li o uzgoju pčela, prirodno je da počnete procjenjujući dvije stvari; koliko im vremena možete posvetiti i gdje ćete smjestiti košnice.
Iako se pčele drže u košnicama i do određene mjere o njima brigu vode pčelari, one su neovisnije (i možda ih se teže kontrolira) nego većina ostalih domaćih životinja te su u stanju savršeno se brinuti o sebi većinu vremena bez pristunosti pčelara. Posao pčelara je samo da ih smjesti u njima prihvatljiv spremnik i raznim postupcima navede da proizvode med ili druge proizvode u košnici osim za vlastite potrebe. Stoga, ako ste u stanju obići ih svakih 7-10 dana, imat ćete vremena za uzgoj pčela.
Osim toga, ako niste u mogućnosti obići ih nekoliko tjedana (ako ste, primjerice, odsutni od kuće), nema potrebe za brigu ukoliko ste prije svog odlaska na vrijeme poduzeli mjere protiv Varroe ili rojenja. O tome će biti riječi u sljedećim temama na ovom blogu.
Iako su pčele vrlo samostalne, potrebno ih je obilaziti prilično redovito kako biste utvrdili da su još uvijek žive i plodonosne |
Pronalaženje najboljeg položaja
Pčele uspijevaju proizvesti višak meda i ostalih proizvoda u košnici ako je košnica smještena na valjanome mjestu, stoga vrijedi istražiti kraj u kojemu živite i točno odrediti lokacije s najviše prednosti.
I u seoskim i u gradskim prostorima mogu se naći izvrsna mjesta za pčele, no uvijek imajte na umu da, iako su pčele vrlo otporna stvorenja, smještene u mračne, vlažne i hladne udoline koje mogu biti poplavljene, one neće biti zadovoljne i vjerovatno neće biti u stanju proizvoditi višak meda. Na svakom položaju za košnice treba postojati obilje biljaka cvjetnica koje osiguravaju nektar, a svakako i nekoliko ranih izvora peluda biljaka kao što su vrba ili kleka. Ne treba stvarati predodžbu o tome da je savremeno seosko okruženje bolje za pčele od gradske sredine. Na prostranim pšeničnim poljima, na kojima svaki i najmanji samonikli svjetić koji pomoli svoju glavicu istog trena iskorijeni poljoprivrednik, neće biti više nektara, pa tako ni meda.
Čak i tamo gdje postoji obilje cvjetnih usjeva, kao što su suncokret ili borač, ti će cvjetovi vjerovatno biti jedini izvor nektara dotične godine.
Žalosna vrba (Salix caprea) daje pelud rano početkom godine |
Štipavac (Ulex europaeus) cvjeta u proljeće i dobar je izvor peluda |
Smjestite svoje košnice u dnu vrta da pčele ništa ne ometa |
Smjernice za smještaj košnica
- Na položajima trebaju postojati dobri izvori nektara na udaljenosti od 2 km.
- Trebao bi u blizini postojati stalni izvor vode (ne bazen za plivanje). Pčele vole toplu vodu, stoga je idealno osunčano jezerce s malo sjene ako se nalazi u blizini košnica.
- Smjestite košnice na sjenovito mjesto, ali ne direktno ispod stabala, a u toplim krajevima ne smiju biti blizu opasnosti od požara.
- Zaštita od vjetra je važna
- Košnice po mogućnosti trebaju biti izvan vidokruga radi izbjegavanja vandalizma ili krađe, a treba se osigurati i od gubitka.
- Položaj mora imati prilaz, najbolje cestovni.
- Ne postavljajte košnice u hladne udoline.
- Ne postavljajte košnice ispod električnih vodova ili u blizinu vrlo prometnih cesta.
- Ako imate više košnica, vodite računa da ne budu izložene u ravne redove i da sve budu okrenute na istu stranu jer tako može doći do gužve pa skupljačice mogu greškom ući u krivu košnicu.
Pčelinja košnica smještena je u neformalnom vrtu koji ima oblucima omeđeno jezerce prikladno kao izvor vode za pčele |
Postoje li cvjetni usjevi, polje je dobro mjesto za smještaj više košnica |
Možete li uzgajati pčele?
Reviewed by Pčelarstvo
on
kolovoza 13, 2017
Rating:
Nema komentara: