Pčelare je uvijek zanimala ova čudesna tvar, osobito način kako je stvaraju biljke cvjetnice, zašto je pčele skupljaju i kako je koriste u košnici.
Pelud je svojevrsna superhrana koja sadrži vitamine, proteine i minerale. Koristi i pčelama i ljudima.
Osobine peluda
Pelud nastaje u muškim prašnicima cvijeta u obliku sitnog praha i sadrži mikrogametofite biljnih sjemenki koji nastaju u muškim gametama (stanicama muškog sjemena). Kad se prašnici muškog cvijeta otvore, pelud se prenosi na različite načine do njuške tučka biljke primateljice i tako dolazi do oprašivanja. Tijekom te faze su mikrogametofiti zaštićeni čvrstim peludskim kućištem koje može izdržati učinke svih vremenskih uvjeta i trajati godinama. To kretanje peludskih zrnaca mogu obaviti vjetar ili kukci, ovisno o biljci. Pojedine kukce, kao što su pčele, cvijet privlači svojim nektarom. Peludska zrnca se zatim hvataju za dlakavo tijelo pčele i kad se ona premjesti do cvijeta primatelja kako bi prikupila još nektara, odvija se taj prijenos.
Pčele kao oprašivači
Pčele su građene tako da prenose pelud, bilo slučajno ili zbog neke svoje nakane. Ne pojednostavnjujemo previše ako ustvrdimo da je oprašivanje predviđena svrha pčela u prirodnom poretku. One su jedini kukci koji skupljaju pelud i jedinstvene su u svijetu kukaca po tome što peludom hrane svoje mlade. On je hranjiv, sadrži prehrambene sastojke potrebne pčelama.
Pčele su se pojavile u isto vrijeme kad i biljke cvjetnice te su se tako razvile u specijalizirane prenositelje peluda. Za razliku od osa, pčele imaju perjaste dlačice koje im pomažu u prenošenju peluda. Njihova tijela imaju i malo pozitivnog električnog naboja koji privlači pelud na tijelo pčele. Pčele obično ostaju vijerne jednoj vrsti cvijeta sve dok je izvor nektara dobar, stoga mogu vrlo brzo i učinkovito oprašiti neko područje s istim cvijetom. Zbog toga su pčele ključni oprašivači poljoprivrednih usjeva, naročito zato što su se navike ostalih kukaca oprašivača uništili ti isti poljoprivredni napori.
Pelud kao košnički proizvod
Sitne kuglice peluda, koje možete vidjeti kako ih pčele unose u košnicu kao proteinsku hranu za svoje leglo, pčela pomno skuplja sa mnoštva cvjetova, ''češlja'' ih sa svojih tjelesnih dlačica i sprema (s dodatkom male količine nektara) u korbikulu, ili peludsku košaricu, na svojim stražnjim nogama. Stražnje noge pčele su snažnije nego kod drugih kukaca da bi mogle nositi taj dodatni teret. Te sitne kuglice pčele odlažu u ćelije oko mednih ćelija u plodištu gdje će se koristiti kao hrana za leglo.
Skupljanje i korištenje peluda
U komercijalnim tvrtkama pčelari mogu skupljati peludska zrnca postavljanjem zamke za pelud u košnicu. Ova jednostavna naprava je mala rešetka koja se stavlja iznad ulaza u košnicu i kroz koju se pčele uspinju pri ulaženju. Rešetka struže peludska zrnca sa pčelinjih nogu i ona padaju u posudu za skupljanje ispod košnice ili ispred ulaza. Skupljeni pelud se pažljivo suši dok sadržaj vlage ne dostigne odgovarajuće nisku razinu i zatim se pakira i zatvara za prodaju na tržištu kao prirodna zdrava hrana.
Upamtite da je i pčelama potreban pelud stoga zamku za pelud ne ostavljajte predugo na košnici.
Nekoliko peludskih zrnaca ostaje na ulazu u košnicu. |
Peludska zrnca razastrta za sušenje prije pakiranja. |
Peludska zrnca hvataju se u zamku za pelud koju pčelar postavlja da struže pelud s košarica na pčelinjim nogama dok ulaze u košnicu. |
Pčelinji pelud
Reviewed by Pčelarstvo
on
listopada 16, 2017
Rating:
Nema komentara: