Postoje mnoge prilike kad pčelar mora intervenirati u prirodni proces i uvesti novu maticu u košnicu ili ukloniti lažne matice.
Uvođenje nove matice može biti nužno zbog više razloga. Stara matica može uginuti ili može imati samo trutovsko leglo zbog čega će nedostajati radilica. Ako je znatno smanjeno polaganje jajašaca stare matice i zbog smanjenog brojnog stanja zajednica se ne razvija ili ne proizvodi med, može biti nužno uvođenje nove matice. Ponekad zajednica može biti lošega karaktera i nova, blaga matica obično ispravlja taj problem.
Redovita izmjena matice
Pojedini pčelari daju prednost godišnjem ili dvogodišnjem uvođenju nove matice da bi održali visoku stopu polaganja jajašaca i veliku proizvodnju meda. Želite li promijeniti pasminu pčela koje imate u svom pčelinjaku, također će vam trebati nova matica. Pripremite novu maticu za uvođenje u košnicu i budite sigurni da je stara matica uklonjena dan ili dva prije uvođenja nove matice.. Ne učinite li to, tu novu maticu će zadruga vjerojatno odbaciti ili će se dvije matice boriti i možete biti sigurni da će pobijediti stara matica. Nova matica će biti u kavezu za uvođenje s nekoliko pratilja. Na ulazu u kavez bit će šećerni čep prekriven plastičnim pokrovom. Skinite taj plastični pokrov i stavite novu maticu u njezin kavez za uvođenje u košnicu između dva okvira plodišta. Vodite računa da ulaz u kavez bude okrenut malo prema gore i da nema nikakvih prepreka.
Tri dana provjeravajte košnicu da biste se uvjerili je li matica napustila kavez i je li slobodna na saću. Nakon nekoliko dana provjerite jajašca. Ukoliko je taj broj zadovoljavajući, uvođenje je proteklo u najboljem redu.
Prikazani su matični kavezi s maticom i radilicama pratiljama. |
Kavez se otvori u najlonskoj vrećici kako bi radilice pobjegle. |
Kavez se umetne između dva okvira; pčele će hraniti maticu. |
Skinite plastični čep s pogače kad stavljate kavez u košnicu. |
Pčele će pojesti šećernu pogaču i za jedan dan će matica biti oslobođena. |
Pojava lažnih matica
Ako je matica zakazala i košnica nije u stanju uzgojiti još jednu maticu, neke radilice mogu polagati neplodna jajašca, međusobno se nadmećući, i često se u svakoj ćeliji nađe više jajašaca. Tako nastaju maleni, beskorisni trutovi i zajednica je osuđena na propast. Svaki pokušaj uvođenja nove matice bit će uzaludan zato što će nova matica biti ubijena. Nikad ne pokušavajte spojiti košnicu s lažnim maticama i zdravu košnicu. Ako je zajednica malobrojna, trebalo bi je raspustiti, no ako je još uvijek velika, pokušajte sljedeće: Premjestite pčelinju zajednicu oko 200 m od prvobitnog položaja, a zatim izbacite sve pčele iz košnice.
Vratite košnicu na prvobitno mjesto. Lažna matica neće moći pronaći put do košnice. Zatim uvedite novu maticu.
Ovaj način može biti uspješan, ali to ovisi o tome jesu li sve lažne matice premještene na dovoljnu udaljenost od košnice. Radilice će se dezorijentirati i neće se moći vratiti.
Ova je matica, u sredini, iz Novog Zelanda. Ove su matice na glasu kao blage i mirne i općenito nisu sklone rojenju. |
Nekoliko trutovskih ćelija u ovoj košnici mogu biti znak da maticu treba zamijeniti. |
Mnogo trutovskih ličinki vidi se u najvećim ćelijama u ovoj košnici. |
Trutovi počinju izlaziti iz svojih ćelija. |
Kupovina matica
Ako ne uzgajate svoje matice, možete ih kupiti od pouzdanog uzgajivača matica. Nova će matica stići poštom u kartonu - matice se tako šalju poštom po cijelom svijetu. Ako nije sve spremno za uvođenje matice, držite je na toplome u njezinom kavezu nekoliko dana. Oko kaveza stavite kapljice vode.
Nova matica i lažne matice
Reviewed by Pčelarstvo
on
rujna 25, 2017
Rating:
Nema komentara: