Uspravne košnice s nastavcima i oličenih stijenki još uvijek imaju svoje mjesto u uzgoju pčela i naročito lijepo izgledaju smještene u dnu vrta ispod voćaka.
Kupujete li nove košnice, važno je krenuti s nekoliko onih prepoznatljivog standarda za koje će biti lako dokupiti okvire, poklopce, podnice, matične rešetke i sve ostale potrepštine potrebne u pčelarenju. Kupnjom nestandardne opreme ili košnica koje nemaju opću primjenu u vašem kraju, izazvat će nepotrebne probleme od samog početka.
LR (Langstrothova) košnica
To je košnica koja se najčešće koristi i koristi je 75% pčelara u SAD-u, Kanadi, Australiji, Južnoj Africi, UK-u i Novom Zelandu. Razvio ju je u 19. stoljeću svećenik L.L. Langstroth u SAD-u i postavio standard za sve suvremene košnice napravljene nakon toga. Najvažnija stvar kod Langstrothove košnice je ta da ima ima pomične okvire pa se pčelinja zajednica ne oštećuje prilikom vađenja meda. Langstroth je shvatio da je pčelama potreban određeni prostor između saća kako ne bi gradile spojno saće između okvira. Razmaknuo je okvire u košnici tako da kad pčele razvuku saće, ''prostor za pčele'' od tačno 6.35 mm omogućuje im slobodno kretanje između saća i osigurava da ne zapunjavaju tu šupljinu voskom ili propolisom. Isti se princip sada koristi u svim košnicama s pomičnim okvirima, s varijacijama u dimenzijama koje odgovaraju lokalnim uvjetima. Ma gdje bili u svijetu, moći ćete nabaviti dijelove za standardnu Langstrothovu košnicu. Međutim, evo i upozorenja: doista izgleda da postoji onoliko veličina Langstrothove košnice koliko i proizvođača. Općenito ti dijelovi odgovaraju uz mala podešavanja, no neki nisu kompatibilni, s toga prije kupnje dobro provjerite jesu li dostupni rezervni dijelovi za određenu košnicu.
|
Langstrothova košnica nije lijepa, ali je praktična. |
Dadantova košnica
Ovu je košnicu konstruisao Charles Dadant i vrlo je slična Langstrothovoj, a dijelovi su obično međusobno zamjenjivi. Razlika je u dubini koja je kod Dadantovih okvira veća pa je s toga veće i plodište. To ima određenih prednosti kao što ćemo vidjeti kasnije. Dadantova košnica se može pronaći u mnogim dijelovima svijeta, a naročito je popularna u Francuskoj i Italiji.
|
Dadantova košnica je izuzetno teška košnica koju koriste komercijalni pčelari. Često se koristi u Italiji, Francuskoj i Španjolskoj. |
Ostale tradicionalne košnice
Nema komentara: