To je vrijeme naglog jačanja zajednica pčele medarice, kad se prikupi i pohrani najveći dio njihova meda, te održava brzo proljetno povećanje cvjetnica bogatih peludom.
Proljeće je godišnje doba kad pčelar treba redovito pregledavati povećanje jedne ili više pčelinjih zajednica, ne dopustiti da se razviju problemi koji se mogu pojaviti u to aktivno vrijeme, naročito rojenje. Najbolje bi bilo sa sobom povesti nekog iskusnog pčelara kao pomoć pri početnim pregledima.
|
Temperatura u košnici treba biti 32-36°C. |
Pregledavanje pčela
Prije pregledavanja košnice upalite dimilicu i pripremite pčelarski nož. Ponesite rezervno gorivo za dimilicu te šibice ili upaljač. Kad se približite košnici, stanite sa strane u odnosu na letnu pčelinju stazu i lagano upuhnite malo dima u ulaz. Zatim pažljivo odignite krovni poklopac i upuhnite malo dima iznad okvira da omamite pčele. Ako postoji sanduk s medom, izvadite ga, kao i matičnu rešetku da biste mogli pregledati plodište.
|
Pažljivo oslušnite košnicu. Ako je sve uredu, trebali biste čuti zdravo zujanje. Ako je tišina, može postojati problem u pčelinjoj zajednici. |
Što treba gledati u plodištu
Potražite maticu i provjerite polaže li jajašca. Pažljivo potražite sitne ljepljive pojave u dnu ćelija. Utvrdite postoji li leglo u svim fazama i provjerite ima li ikakvih naznaka bolesti te je li podnica košnice čista i da na njoj nema otpadaka. Provjerite ima li pčelinja zajednica dovoljno hrane - i nektara i peluda. Pokušajte utvrditi je li se kolonija povećala od vašeg zadnjeg obilaska te provjerite ima li dovoljno prostora za daljnje širenje u periodu do vašeg sljedećeg obilaska.
|
Proljeće je dobro vrijeme za čišćenje podnice letlampom. |
|
Provjerite ima li dovoljno meda za održavanje pčelinje zajednice. |
Kako pregledati okvire
Najprije izvadite okvire uz rub sanduka kako biste imali dovoljno mjesta za odvajanje ostalih okvira. Jedan od tih okvira stavite na poklopac na tlu. Zatim lagano razdvojite ostale okvire i izvadite središnji okvir. Potražite u njemu poklopljeno leglo, ličinke, jajašca i zalihe. Možete čak ugledati maticu na jednom od plodišnih okvira i u tom slučaju polako spustite taj okvir na njegovo mjesto. Nastavite podizati i proučavati susjedne okvire dok ne steknete potpunu predodžbu o veličini legla i zaliha te imajte na umu da je, ako vidite jajašca i leglo, velika vjerojatnost da negdje u košnici imate dobru maticu. Ukoliko uočite išta neobično, kao što su matične ćelije ili neugodan miris, upitajte pčelara koji vas prati za njegovo mišljenje. Svakako morate provjeriti ima li naznaka bolesti ili znakova rojenja. Sad je trenutak za provođenje tretmana za Varrou ukoloko je to potrebno - presudna mjera opreza. U sljedećem poglavlju pozabavit ćemo se različitim mogućnostima takvog tretmana.
|
Pregledajte okvire sa zalihama; ako nema meda, prihranjujte svoje pčele. |
Rojenje
Naglo povećanje pčelinje zajednice u proljeće može vrlo brzo dovesti do rojenja i pritom više od polovice vaših pčela može napustiti košnicu uz novu, mladu maticu. S više pčela u košnici, matičnoj supstanciji feromonu slabi koncentracija u košnici i radilice mogu započeti gradnju matičnjaka duž donjih rubova plodišnih okvira, a oni se mogu razviti u matične ćelije. To je često pčelaru prva naznaka da će uskoro doći do rojenja ili da se to već dogodilo. Uništavanje tih matočnih ćelija kao metoda sprečavanja rojenja obično nije djelotvorno - vjerojatno ćete neku propustiti ili će se pčele svejedno rojiti. Uvijek pokušajte priječiti rojenje prije pojave poriva.
|
Do rojenja može doći ako je košnica prenapučena. |
|
Pčela medarica s punim peludnim košaricama slijeće na margaretu. |
Nema komentara: